Rozhovor s Davidem Zikou z firmy Schneider Electric CZ s.r.o.

Pro naše zákazníky jsme se Davida Ziky, zástupce společnosti Schneider Electric CZ s.r.o., ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

 

Jaký jste šéf?

To je dobrá otázka, jen nevím, zda-li by měla směřovat na mě. Určitě se snažím být motivujícím, náročným a zároveň lidským šéfem. A každopádně se snažím být stále lepším a lepším, k čemuž mi Schneider Electric naštěstí dává dostatek prostoru i příležitostí, nejen ve formě zpětné vazby od mého týmu a nadřízených, ale také prostřednictvím interních školení v rámci Manažerské akademie či mentorů (zkušených kolegů z jiných divizí a/nebo zemí v rámci Schneider Electric).

Co Vás ovlivnilo při výběru Vašeho povolání?

Mé profesní začátky v IT technologiích, shodou okolností v APC, které se v roce 2007 stalo součástí Schneider Electric jako divize Secure Power, se datují do roku 1998, kdy jsem v APC začínal na brigádě. To bylo také období rapidního nárůstu IT, nástupu internetu, mobilních telefonů atd. Myslím, že již tehdy jsem si udělal jasno, že se chci pohybovat v oblasti IT technologií a především energií. Rychlosti a kapacity všeho v rámci IT se zvyšují, rozměry zmenšují a spotřeba energie roste. Dnes, více než jindy,je relevantní monitoring a optimalizace spotřeby energií, obzvláště s ohledem na udržitelný rozvoj. Společnost Schneider Electric je v této oblasti velice aktivní a inovativní a já toho chci být součástí.

Čím je pro Vás IT obor zajímavý?

Jednoznačně tím, že IT již dnes řídí naprostou většinu našeho každodenního života. A bude ještě více. Je to obor neskutečně dynamický a pokroky v něm nám otevírají netušené možnosti. Co bylo před pár lety sci-fi , je dnes realitou díky pokroku ve výpočetní technice, a to napříč obory. Neumím si představit zajímavější oblast.

Co byl první impuls, že chcete pracovat právě ve Vaší firmě?

Byla to má první pracovní zkušenost, která trvala nějakých 11 let, kdy jsem postupně z brigádníka narostl až na pozici District Manager pro ČR a SR. Už původní APC byla společnost, jejíž firemní kultura umožňovala tomu, kdo měl trošku zájem, být tím, čím chtěl být. Tohle v divizi Secure Power (dříve APC) v rámci Schneider Electric zůstalo. Navíc se k tomu díky akvizici Schneider Electric přidala řada dalších zajímavých technologických přesahů s ostatními divizemi společnosti nad rámec samotného IT, a to, v kombinaci s filozofií společnosti a jejím závazkem být do roku 2030 „uhlíkově neutrální“, pro mě bylo jasné volání.

Co Vám z dosavadního studia či praxe bylo nejužitečnější?

Mám štěstí, že v rámci své obchodnické praxe jsem prošel nejen různá technologická odvětví, ale také různé pozice – od prodeje produktů, přes služby po celková řešení. Z toho všeho jsem si odnesl klíčový poznatek, že i zákazník je jen člověk a je potřeba proaktivně komunikovat. I ne úplně dobré zprávy… Když je dobrá a proaktivní komunikace, lze vysvětlit jakoukoliv situaci a společně z ní vyjít vítězně.

Co Vám nejvíce pomáhá při práci? Co Vás v práci nejvíce motivuje?

Víra v to, že to, co dělám v rámci Schneider Electric, je nejen „obchod“, ale hlavně příspěvek ke zlepšení životního prostředí, efektivitě a využívání zdrojů. Může to znít jako klišé, ale od té doby, co jsem se stal otcem, řadu věcí vnímám jinak. Motivuje mě, že tento přístup sdílí naše společnost a lidé v ní a v mém týmu. Není to jen prohlášení na papíře - my tím žijeme.

Na jakou svou činnost jste nejvíce hrdý za poslední měsíce?

Určitě je to nová energie, kterou se mi podařilo nabít můj tým, který teď jde velmi metodicky a cíleně tou správnou cestou pro dosažení (nejen obchodních) výsledků. Je úžasné vidět, když přicházíte s vizí, co a jak by se dalo dělat a kam se zaměřit, a tým vás v tom podporuje a bere to za své. Daří se nám společně měnit setrvačnost několika posledních let směrem, který se zaměřil na stávající a hlavně budoucí trendy v oblasti IT. Například Edge computing, digitalizaci správy energií prostřednictvím naší IoT platformy EcoStruxure, která dokáže propojit svět IT infrastruktury se světem MaR, Smart Buildings, výrobních linek atd.

Je něco, co Vás na práci opravdu štve? Co byste na své práci chtěl změnit?

Někdy si samozřejmě povzdychnu nad korporátní byrokracií. Něco odstranit lze, něco bohužel ne. Ale to asi zná každý. Uměl bych si představit i větší dynamiku při změně procesů, ale to opět souvisí s předchozím prohlášením.

Setkal jste se při své práci s něčím, co považujete za kuriozní? Co Vás v poslední době dobře pobavilo?

Například s požadavkem, ať dáme slevu výměnou za to, že na zařízení nebudeme poskytovat žádnou záruku :-) Kuriózním nicméně shledávám, že se stále setkávám s potenciálními zákazníky, kteří žijí v představě, že je nemůže výpadek napájení postihnout a když už, tak jim přeci nemůže způsobit žádné škody. Upřímně si neumím takový provoz, kde by na tom opravdu nezáleželo, reálně představit. Ale to je něco, na čem nejen jako Schneider Electric, ale i řada našich aliančních partnerů a tržních spoluhráčů pracujeme, postupnou evangelizací.

Co rád děláte, když zrovna netrávíte čas v práci?

Snažím se vypnout a vyprázdnit si hlavu. Mám na to několik nástrojů - jeden je motorka, na které se snažím relaxovat, kdy to jde, ideálně s přáteli. Druhým je potápění, kdy si odpočinu úplně neskutečně, protože pod vodou se soustředím skutečně jen na sebe a v hlavě se mi nehoní nic ohledně práce, schůzek, plánů, strategií a komu zavolat. Třetím, nejdůležitějším, je pak moje dcerka - kdo má děti, ví, že s miminem na krku není na práci ani pomyšlení :-)

Zaujal Vás v posledních měsících nějaký zajímavý IT produkt, který můžete doporučit ostatním?

Zůstal bych asi u své oblasti, tedy zálohování napájení. Přivádíme na trh stále novější a výkonnější záložní zdroje UPS, vhodné pro domácí použití, pro profesionální domácí použití, na zálohování (dnes aktuálního) home offi ce. Řada lidí si neuvědomuje, že home offi ce není jen o notebooku s vlastní baterií, ale také o WiFi routeru, modemu, tiskárně, scanneru… Záleží na tom, co je čí pracovní náplň. Takže asi Back-UPS BX. Druhá, velmi zajímavá věc, je naše cloudové řešení EcoStruxure IT zaměřené na vzdálenou správu a dohled non-IT infrastruktury (UPS, IT stojan, čidla, chlazení..), a to nejen od APC/Schneider Electric, ale i od jiných výrobců. Vidíme v tom obrovskou příležitost pro naše partnery, nabízet dohled a správu non-IT infrastruktury jako službu. Dohled IT (servery, routery, switche, fi rewally…) je běžný. Non-IT infrastruktuře se ale nevěnuje téměř nikdo a přitom když vám selže napájení a/nebo chlazení, nemáte v rámci samotného IT co dohledovat.

Jaká je Vaše oblíbená PC hra?

Dnes už aktivně nehraji, nicméně určitě jsem vyrostl na DOOMu, kdy jsme po nocích hráli ve čtyřech a rodiče se nás od toho marně snažili odtrhnout. Pak jsem byl hodně zaměřen na strategické hry typu Age of Empires, sága Command & Conquer. A bohužel (pro mě) mám pocit, že strategie typu C&C se moc netvoří.

V čem si myslíte, že jste jako firma úspěšní?

Věřím, že se nám daří nejen jasně defi novat a naplňovat naši strategii v oblasti udržitelného rozvoje našich zákazníků, stejně tak jako naší vlastní firmy, ale i flexibilně reagovat na aktuální situaci na trhu přinášením nových a „game changer“ technologií. Technologií, jako je například naše IoT platforma EcoStruxure, dále jako jsou naše ekonomické záložní zdroje, jako jsou naše řešení pro chlazení, kdy dokážeme dosahovat energetických úspor v řádech desítek procent. A to nemluvíme o tom, kolika zákazníkům jsme zachránili podnikání a reputaci jen tím, že prostě používají naše řešení. Myslím, že důležitým faktorem úspěchu je to, že sami jdeme příkladem a děláme to, co hlásáme a prosazujeme.

Co byste poradil koncovým zákazníkům při výběru IT produktů?

Řídit se skutečnou potřebou vlastního podnikání. Nejen cenou potenciálních řešení. A uvědomit si rozdíl mezi zárukou a servisní smlouvou :-) To spousta zákazníků, i z B2B, stále ještě nechápe nebo nechce chápat.

Jaké argumenty byste poradil resellerům při prodeji vašich produktů koncovým zákazníkům?

To je snadné – celá zákazníkova fi rma nebude fungovat, pokud nebude mít napájené, anebo správně chlazené IT. Dříve či později dojde v důsledku podcenění správné IT-infrastruktury k selhání. Zákazníci nebudou moci vyřizovat poptávky/objednávky, vyskladňovat, fakturovat… Ztratí nejen okamžitý business, ale i reputační kapitál a někdy tak i budoucnost. IT je jako organismus – potřebuje „jíst“ dobrou elektrickou energii a mít vhodné klima pro optimální a nepřerušený výkon.

 

Autor: Marketing